A következő címkéjű bejegyzések mutatása: Gesztenyés. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: Gesztenyés. Összes bejegyzés megjelenítése

2012. január 10., kedd

Fokhagymás gesztenye áfonyával

Az alábbi gesztenyés főétel még az óévből "maradt". Salátával tálalva könnyű vacsorának is kiváló.


A recept a Kifőztük magazin decemberi számában is megtalálható.

Hozzávalók:
20 dkg Maroni hámozott egész gesztenye
4 dl alaplé
10 dkg aszalt áfonya
3 evőkanál olvasztott vaj
2-3 gerezd fokhagyma

bors

Az egész gesztenyeszemeket az alaplében puhára főzzük. A fokhagymát megtisztítjuk, fokhagymanyomóval kinyomjuk (vagy nagyon apró darabokra vágjuk).
A megfőtt gesztenyét leszűrjük és a vajon az áfonyával együtt 5-6 perc alatt átpirítjuk, majd sózzuk, borsozzuk. A tűzről levéve hozzákeverjük a foghagymát és fedő alatt 1-2 percig hagyjuk párolódni.

Tipp: tálalhatjuk krumplipürével és salátával.

2012. január 2., hétfő

Gesztenye mousse ropogós keksszel

Mivel is kezdhetném az új évet, mint egy - vagyis kettő - édességgel :)


A recept a Kifőztük magazin novemberi számában is megtalálható.

Hozzávalók:
mousse-hoz
25 dkg gesztenyemassza
1 dl tej
0,5 dl Marsala
2 tojás
1 evőkanál barnacukor
10 dkg mascarpone
tálaláshoz kakaópor

A gesztenyemasszát villával összenyomkodjuk. A tojásokat kettéválasztjuk.
A tojás sárgákat a tejjel, a Marsalaval és a cukorral lassú tűzön, folyamatosan kevergetve krémesre sűrítjük. A tűzről levével langyosra hűtjük, majd hozzákeverjük a gesztenyemasszához és marcarponét is hozzáadva összekeverjük.
A tojások fehérjét kemény habbá verjük és óvatosan a gesztenyekrémhez forgatjuk.
Poharakba kanalazzuk és hűtőbe tesszük legalább 1 órára.
Tálalás előtt kakaóporral megszórjuk.

Kekszhez:
12 dkg puha vaj
10 dkg porcukor
3 csepp vaníliaaroma
2 tojásfehérje
15 dkg liszt
csipet só

A vajat a porcukorral habosra keverjük. A tojásfehérjét kemény habbá verjük és az aromával együtt beleforgatjuk a vajas keverékbe. A lisztben elkeverjük a sót és szintén a vajkrémhez adjuk. Összekeverjük (viszonylag lágy tésztát kapunk), a tésztát fóliába csomagoljuk, és 45 percre hűtőbe tesszük.
A tésztát lisztezett felületen kb. fél cm vékonyra kinyújtjuk, a kívánt formára kiszaggatjuk, és sütőpapírral bélelt tepsire rakjuk. Sütőben 180 fokon kb. 15 percig sütjük.

2011. december 12., hétfő

Csokis gesztenyemousse

Csokis-gesztenyés desszert, akár az ünnepi asztalra is.



Hozzávalók:
25 dkg gesztenyemassza
10 dkg étcsokoládé
2,5 dl tejszín
5 dkg cukor
1 tojásfehérje
1 evőkanál rum
csipet só

Az étcsokoládét gőz fölött megolvasztjuk. Egy tálban összekeverjük a gesztenyemasszát 2 dl tejszínnel, a rummal és a felolvasztott csokoládéval.
A tojásfehérjét a csipet sóval felverjük, majd a cukrot is hozzáadva kemény habbá dolgozzuk.
A tojásfehérje habot óvatosan hozzákeverjük a csokis gesztenyekrémhez, majd kb. 1 órára hűtőbe tesszük.
Poharakba adagoljuk, és a maradék tejszínhabbal tálaljuk.

2011. december 9., péntek

Paszternákos gesztenyekrém leves

Melengető krémes leves a hideg napokra.



Hozzávalók:
2 db paszternák
1 db póréhagyma
40 dkg gesztenye (előfőzött)
3 evőkanál olívaolaj
5 dl zöldség- vagy húsleves-lé (akár leveskockából)
2 dl tejszín
3 gerezd fokhagyma
0,5 dl fehérbor
1 kávéskanál kakukkfű

bors

A paszternákot, a póréhagymát megtisztítjuk, feldaraboljuk és a megtisztított gesztenyével együtt főzőedénybe tesszük. Hozzáadjuk az olívaolajat, és lefedve kb. 15 percig pároljuk.
Rászórjuk a kukkfüvet, felöntjük az alaplével, sózzuk, borsozzuk, 20 percig közepes lángon főzzük, majd leturmixoljuk.
Hozzáöntjük a tejszínt, a fehérbort, belenyomjuk a fokhagymagerezdeket, majd éppen csak összeforraljuk.
Ha szükséges még sózzuk, borsozzuk. Pirított gesztenyedarabokkal tálaljuk.

2011. november 8., kedd

Gesztenyés sült alma

Egy melengető finomság a hűvös (hideg) délutánokra, estékre. Könnyen, gyorsan elkészíthető, illatos finomság.
A recept a Kifőztük magazin októberi számában is megtalálható.




Hozzávalók:

6 alma
10 dkg Maroni hámozott előfőzött gesztenye
5 dkg aszalt áfonya
5 dkg mogyoró
5 dkg vaj
3 dkg barna cukor
1/2 teáskanál őrölt fahéj
1/2 dl marsala

Nagyobb darabokra vágjuk a gesztenyét és a mogyorót.
A töltelékhez egy tálban összekeverjük a darabolt gesztenyét, a mogyorót, az áfonyát, a fahéjat, az olvasztott vajat és 2 teáskanál barna cukrot. Eltávolítjuk az alma magházát, hőálló tálba állítjuk, és megtöltjük a gesztenyés töltelékkel. A maradék cukrot összekeverjük a borral, és az almára locsoljuk.
Sütőben (180 fokon) kb. 10-15 percig sütjük.

2011. február 8., kedd

Mogyorós rakott palacsinta gesztenyekrémmel

Rakott palacsinta alacsony kivitelben. Igen, aki nem számol azzal, hogy elpárolog egy-két (sok) kisült palacsinta, az így jár. KisManóm és drága jó apukája rágyúrtak rendesen az ebédre :)


Hozzávalók:
Palacsintatészta
20 dkg liszt
5 dkg darált mogyoró
1 ek cukor
3 db tojás
3 dl tej
kb 2 dl szénsavas ásványvíz
csipet só
Töltelék:
25 dkg mascarpone
25 dkg gesztenyemassza
1,5 dl tejszín
2 ek rum (elhagyható)
ha szükséges cukor
A palacsintatészta hozzávalóit összekeverjük, és negyed óra pihentetés után kisütjük a palacsintákat.
A mascarponét a gesztenyemasszával és a tejszínnel alaposan összedolgozzuk, hozzákeverjük a rumot, és ha szükséges édesítjük még.
A kisütött palacsintákat hűlni hagyjuk, majd a krémmel felváltva egymásra rétegezzük.

2011. január 28., péntek

Csirkeragu, töltött gomba, gesztenyés tekercs

Menüajánlat a GasztroTippen Csibétől :).

Tejszínes csirkeraguleves




Túróval töltött gomba baconbe tekerve



Gesztenyés tekercs

2010. október 12., kedd

Mascarponés gesztenyetorta

Az alábbi receptet a NL konyhája októberi számában találtam.
Meglátni és megszeretni, elkészíteni és megenni egy pillanat műve volt.
Gyorsan, könnyen elkészíthető süti, és igazán finom (a recepten egy icipicit módosítottam).



Hozzávalók:
Piskótához: 3 db tojás, 6 dkg cukor, 6 dkg liszt,
Gesztenyekrémhez: 25 dkg gesztenyemassza, 3 cl rum, 10 dkg mascarpone, 0,5 dl tejszín
Mascarponekrémhez: 40 dkg mascarpone, 5 dkg cukor, 3-4 ek áfonyalekvár (szederlekvárt használtam).
A tészta hozzávalóiból piskótát készítünk, és két egyforma méretű lapot sütünk (26 cm-es).
A gesztenyekrém hozzávalóit összekeverjük.
A mascarponekrém hozzávalóit is összekeverjük.
Ha kihűltek a piskótalapok, akkor az egyikre rákenjük a gesztenyekrémet, majd kb. két kanál lekvárt elkenünk rajt, és ráhelyezzük a másik piskótalapot.
A mascarponés krémet egy kanállal a piskótára halmozzuk, elosztjuk rajt a maradék lekvárt, és a kanállal összeforgatjuk, úgy, hogy kicsit márványszerű legyen.
Hűtőben jól lehűtjük.

2010. szeptember 9., csütörtök

Csokis gesztenyés piskóta

Sütés nélküli édesség, mégis türelmetlenül szoktam várni, hogy ki(le)hűljön, szeletelhessem, és adhassam mellé a tejszínhabot.
Amire a készítés közben vigyázni kell, hogy a gesztenyekrém kóstolgatását nehogy túlzásba vigyük.



Hozzávalók: kb. 24 db babapiskóta, 3-4 dl tej, 1-2 ek rum, 50 dkg gesztenyemassza, 10 dkg vaj, ízlés szerint cukor, 1-2 ek rum, 10 dkg étcsokoládé, 1 ek étolaj
Egy őzgerinc formát nagyon vékonyan kivajazunk, és kibéleljük sütőpapírral.
A babapiskótákat megforgatjuk a rumos tejben, és szorosan egymás mellé rakva kibéleljük a formát.
A gesztenyét a vajjal, a cukorral, és a rummal alaposan kikeverjük, és a pikótára kenjük. A gesztenyekrémet is befedjük babapiskótával, majd alaposan lehűtjük.
A csokit vízgőzben felolvasztjuk, hozzáadjuk az olajat, és a piskótára kenjük.
Tejszínhabbal tálaljuk.

2009. november 19., csütörtök

Csokis gesztenyegolyó

Egy újabb próba adventre, karácsonyra. Megtartjuk ;) mármint a receptet, a golyók hipp-hopp eltűntek.


Hozzávalók: 10 dkg étcsokoládé, 25 dkg gesztenyemassza, 4 dkg porcukor (elhagyható), 4 dkg vaj, 1 mk vaníliaaroma, 1 ek rum, díszítéshez: porcukor, kakaó, darált dió,
A csokit vízgőz felett felolvasztjuk, hozzákeverjük a gesztenyemasszát, a vajat, a cukrot, rumot, aromát. Összedolgozzuk, és alaposan lehűtjük. A masszából nedves kézzel dió nagyságú golyókat formázunk, ízlés szerint meghempergetjük a "díszítésben". Hűtőben tároljuk.

2009. június 5., péntek

Nem lehet abbahagyni

Ismét egy gesztenyés süti, találó névvel. Még igazán le sem hűlt, fele máris elfogyott.

Hozzávalók: 50 dkg gesztenyemassza, 12,5 dkg margarin, 25 dkg darált keksz, kicsi rum
9 dl tej, 3 csomag vaníliapuding, 6 ek cukor, 25 dkg margarin, 12 dkg porcukor, 4 dl tejszín, kb. 18-20 db babapiskóta
A gesztenyemasszát 12,5 dkg margarinnal, a darált keksszel, a rummal összedolgozzuk, és egy sütőpapírral kibélelt tepsibe nyomkodjuk.
A pudingot a tejjel, a 6 ek cukorral felfőzzük, kihűtjük. A margarint a porcukorral simára keverjük, majd a pudinghoz adjuk.
A pudingos krém felét a gesztenyére kenjük, majd a tejbe áztatott babapiskótákat sorban ráfektetjük, és rásimítjuk a maradék pudingos krémet, végül rákenjük a kemény habbá felvert tejszínt. Alaposan lehűtve tálaljuk.

2009. június 2., kedd

Gesztenyéskocka

Gesztenyéset, és valami "mégnemsütöttet" szerettem volna csinálni, így esett a választás az alábbi sütire. A receptet a neten találtam, nagyon finom lett.

Hozzávalók:
Tésztához: 10 dkg margarin, 2 ek kakaópor, 6 ek liszt, fél csomag sütőpor, 6 ek porcukor, 6 tojás
Krémhez: 20 dkg margarin, 25 dkg porcukor, 3 dl tej, 1 csomag vanília ízű pudingpor, 50 dkg gesztenyemassza, 2 ek rum
Tetejére: 5 dl habtejszín, 1 csomag habfixáló, 2 ek kakaópor
A tojások sárgáját a cukorral habosra keverjük, majd a megolvasztott, lehűtött margarint is hozzákeverjük. A lisztet, a sütőport, a kakaót elvegyítjük, és a cukros tojáshoz keverjük, majd óvatosan hozzákeverjük a tojások keményre felvert habját.
Kikent, lisztezett tepsiben kb 20 perc alatt megsütjük.
A krémhez a pudingport a tejben, 10 dkg porcukorral sűrűre főzzük, és kihűtjük. A többi porcukrot habosra keverjük a margarinnal, hozzáadjuk a gesztenyemasszát, a kihűlt pudingot, és a rumot. A krémet a tésztára kenjük. A tejszínt kemény habbá verjük a habfixálóval, egyenletesen a gesztenyekrémre simítjuk, a tetejét megszórjuk kakaóporral. Alaposan hűtsük le, így könnyen lehet szeletelni.